4444.infoblog.sk

Recenzia dokumentárneho filmu-Vojna, ktorú nevidíte

Publikované 08.06.2018 v 20:13 v kategórii RECENZIA, prečítané: 6x

Vojna, ktorú nevidíte bol veľmi dobre spracovaný dokument, ktorý sa zaoberal nechutným politickým a mediálnym pozadím vojen.

Po pozretí tohto dokumentárneho filmu som ostala plná zmiešaných pocitov. Mixovali sa vo mne rôzne pocity. Prvým pocitom bol hnev. Ako môže byť vláda taká krutá a kvôli okupácií zabíjať milióny nevinných ľudí a ničiť danú krajinu? Druhým pocitom bol smútok. Pociťovala som smútok nad deťmi, ženami a mužmi, ktorým vojaci vybombardovali dom alebo ich nemilosrdne pozabíjali. Tretím pocitom bol strach. Strach o budúcnosť, možno nie tak o moju ako o budúcnosť civilistov v krajinách, kde sú vojny na dennom poriadku. A posledným pocitom bolo nadchnutie. Myslím si, že tento dokumentárny film, ktorý bol vykreslený veľmi realisticky, otvoril oči ľudom, ktorí veria médiám, následne sa nechajú nimi zmanipulovať a nezaujímajú sa o fakty daných správ.

To nad čím by som sa chcela pozastaviť je fakt, že 21.storočie je doba konšpirácií a podivných teórií vypúšťaných samozvanými novinármi, aktivistami, „zástancami demokracie" atď. No máme tu aj ľudí, ktorí majú za sebou roky a roky tvrdej práce, skúseností a kontaktov, ktoré im pomohli nahliadnuť za oponu svetových udalostí, o ktorých sa nik nemal dozvedieť skutočnú pravdu. Ľudí, ktorí svojim pohľadom vrhajú na svetové dianie nové svetlo. Jedným z nich je bezpochyby i novinár, dokumentarista, spisovateľ a filmár John Pilger. A teraz už k samotnej recenzii filmu.

Bližší pohľad na tento dokumentárny film nám odhaľuje fakt, že od prvej svetovej vojny sa deje jedna veľká vojna- vojna, ktorú v skutočnosti nevidíme. Tento film sa začína s nepríjemným videoklipom zverejneným spoločnosťou WikiLeaks, v ktorom sa americké jednotky v zbrojnom systéme Apache vyžívajú v tom, ako bezohľadne zabíjajú nevinných ľudí v Iraku. Celý dej je vedený Piglerom, ktorý spovedá predstaviteľov najmocnejších médií, armády, či nezávislých novinárov. Je zaujímavé sledovať ich reakcie, keď sa ich Pigler spýta, či sa mohla teraz už skutočnosť s vojnou v Iraku vyvinúť inak, keby nespolupracujú s vládou, ale sa zaujímajú o fakty, ktoré v tom čase neriešili. Niektorí si uvedomujú svoje zlyhanie a snažia sa ospravedlniť svoj nesprávny prístup, iní si chybu nepriznávajú a tvrdia, že to bola ich práca.

Čo mi prišlo na celom dokumente veľmi smutné bolo vyjadrenie šéfky BBC spravodajstva. Na otázku, prečo vedome klamali verejnosť odpovedala: „BBC má povinnosť informovať o tom, čo vláda a jej predstavitelia hovoria. Iba sme informovali o opodstatnených tvrdeniach, ktoré ľudia v tej dobe hovorili.“ Na to Pigler odpovedal, že dané tvrdenia opodstatnené neboli. A jej reakcia bola: „Boli vyjadrené legitímnimi predstaviteľmi a bolo našou povinnosťou o tom informovať verejnosť. Nie sme tu od toho, aby sme posudzovali pravdu, pretože od toho sú tu súdy“.

Tento filmový dokument z roku 2010 jasne ukazuje rolu médií v utváraní verejnej mienky. Je tu zobrazené ako mocné média, ktoré spolupracovali s vládou a armádou neváhali prinášať nepravdivé a zavádzajúce informácie, ktoré neskôr ľudia považovali za skutočnú pravdu. Ako som už vyššie spomínala dokument- Vojna, ktorú nevidíte, využíva svedecké výpovede zainteresovaných novinárov z oboch strán barikády, armádnych dôstojníkov, vojnových korešpondentov ale aj nezávislých novinárov typu Juliena Assangea, ktorého Pilger veľmi podporuje, je mnohými oceňovaný ako „mrazivo skutočný dokument". Pilger nedáva slovo len tým, ktorých potrebuje počuť, aby obhájil svoje tvrdenia, prihovára sa aj cez ľudí, ktorých kritizuje a ktorí sú za šialenstvo zvané propaganda zodpovední. Vojna, ktorú nevidíte je dokument, ktorý nič nepríkrašľuje a nepredkladá divákovi pravdu takú, akú ju chce a potrebuje počuť, ale takú, aká v skutočnosti je. A to sa mi veľmi páčilo, pretože som si po dopozeraní tohto dokumentu vedela utvoriť svoj názor na danú problematiku, bez toho, aby sa samotný dokument prikláňal k nejakému názoru.

John Pilger zaplňuje dieru, ktorá vzniká medzi konšpirátormi a mainstreamovými médiami. Je to človek, ktorý pre nás odhaľuje pravdu, číta medzi riadkami, vyšetruje, aby mohol priniesť tvrdenia, ktoré sú podložené čo možno najdôveryhodnejšími zdrojmi. Slovo na svoju obhajobu dáva aj tým, ktorí sú v jeho očiach vinníkmi. John Pilger je novinár, ktorý má viac než 40 ročnú prax s vojnou. Jeho články sa pravidelne objavujú v tých najčítanejších svetových periodikách cez The Guardian, The Independent, The New York Times, až po švédsky Aftonbladet a taliansky Il Manifesto. John Pilger nechce nič niac, než ukázať nám vojnu, ktorú nevidíme!

Odporúčam každému pozrieť tento dokument, ktorý hodnotím veľmi pozitívne. Je v ňom zobrazená realita, ktorú môže divák len a len oceniť.