4444.infoblog.sk

STOP FALOŠNÝM SPRÁVAM ČI HOAXOM

Publikované 16.05.2018 v 00:00 v kategórii OSTATNÉ, prečítané: 4x

Môžeme konštatovať, že v minulosti bol svet veľmi jednoduchý. Veď televízne kanály by sme vedeli spočítať na prstoch jednej ruky a rovnako to bolo aj s novinami. Kedysi si človek večer pozrel v televízií správy a ráno si zaobstaral noviny a mal istotu, že je informovaný o všetkom podstatnom a nemusel sa zamýšľať nad tým či daná informácia je falošná alebo sa v skutku stala.


A dnes?


Dnešné storočie je doslovne zaplavené informáciami. Počet televíznych kanálov sa rapidne rozrástol, novín tiež a internetových zdrojov ani nehovorím. Na webe si vieme denne prečítať neuveriteľné množstvo správ. Avšak, medzi spoľahlivé média, ktoré zastávajú tradíciu kvality a pravdivosti obsahu, máme v súčasnosti dočinenia aj s veľkým množstvom bulvárnych webov, ktoré sa tvária, že sú seriózne, ale v skutočnosti v sebe ukrývajú nebezpečnú propagandu.

Internet je úžasná vec. Veď vďaka nemu vieme v priebehu niekoľkých sekúnd vyhľadať nespočetné množstvo informácií. Avšak zamysleli sme sa niekedy či tieto informácie sú dôveryhodné alebo ich len berieme za dôveryhodné v dôsledku nízkej vzdelanosti na rozličné témy? Veď povieme si, že chceme sa vzdelať, chceme získať viac informácií a potom sa pochváliť nimi a šíriť ich ďalej v spoločnosti. Bohužiaľ sa na internet a jeho zdroje nedá 100% spoľahnúť a je nutné si overovať predkladané informácie, aby v nás nevytvárali chybnú mienku a neverili sme falošným správam, dezinformáciám či hoaxom práve na vyššie spomínaných nebezpečných konšpiračných weboch.
 Poďme si uviesť príklad, kde dezinformácií uverili nielen ľudia, ktorí ju následne šírili na Facebooku, ale aj samotné médiá. „Išlo o Mareka z Česka, ktorý po užití LSD behal po poľských horách a tváril sa, že je tiger.“

Zdroj: Nový čas- Facebook


Zdroj: TVNOVINY.SK 


Túto správu prebrali najčítanejšie slovenské weby a ľudia ju začali masívne rozšírovať. Avšak sa ukázalo, že ide o falošnú správu a žiadny Marek ani len neexistuje, tak správu stiahli z obehu. Zámer tejto ukážky bol taký, že je až neuveriteľné ako dokáže falošná správa s takým obsahom zaujať ľudí, ktorí jej uveria a šíria ju medzi sebou. Keď ľudia uveria tomuto, prečo by nemali uveriť ďalším tisíckam falošných správ, ktoré disponujú navonok pravdivým obsahom?


Pozrime sa na ďalšiu ukážku hoaxu:


Išlo o dezinformáciu pokusu skupinového znásilnenia 16-ročného dievčaťa, o ktorej informovali predstavitelia politickej strany ĽSNS na ich tlačovej konferencií.


Zdroj: Facebook


Na videu z tlačovej konferencie, na ktorom Marián Kotleba sa snaží poukázať na „problémy polície zaistiť bezpečnosť slušných ľudí pri cestovaní vlakom“ dosiahlo na sociálnej sieti (na profile M. Kotlebu) vyše 51 tisíc vzhliadnutí, vyše 1100 lajkov, 120 komentárov a zdieľalo ho vyše 794 ďalších užívateľov na Facebooku. Avšak Denník N poukázal nato, že Kotlebovci ovládaju na Facebooku zhruba 140 stránok. Pri analýze top 10 Facebookových stránok podľa počtu fanúšikov z tohto zoznamu, až 8 z 10 stránok šírilo tento zavádzajúci a nepravdivý obsah medzi svojimi 247 tisíc priaznivcami. Len na profile Milana Mazureka malo toto video z tlačovej konferencie 136 236 vzhliadnutí.


Kotlebovu verziu poprela polícia aj Železničná spoločnosť Slovensko. Ako prvá o tom informovala RTVS:


Zdroj:Facebook

Pre ľudí, ktorí trávia veľa času na internete, obzvlášť pre mladú generáciu...


Práve Vy ste tí, ktorí patria medzi najviac zraniteľnú skupinu dezinformačných kampaniach. Ľudia ktorí sú zahltení množstvom informácií a nemajú čas alebo iniciatívu si dané informácie overovať. Paria sem obzvlášť mladí ľudia, ktorí trávia veľa času na internete, kde sú zaplavení množstvom správ, avšak nevedia rozlíšiť či ide o pravdivé, prekrútené alebo vymyslené správy.

Ako uviedlaMonika Masariková zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, mladá generácia je náchylná uveriť propagande extrémistických skupín.Potvrdilo sa to pri posledných parlamentných voľbách, keď vysvitlo, že najväčšiu podporu medzi voličmi vo veku 18 – 24 rokov mala strana Kotleba – ĽS NS.[1]

Preto by sme mali v našom záujme či ide o mladú, strednú či staršiu generáciu utriediť si dané informácie, preverovať si ich, aby sme neverili hoaxom či falošným správam, propagandským webom a aby sme si zbytočne nevytvárali mylnú mienku o daných problematikách. Ideálne by bolo preveriť si dané stránky, z ktorých čerpáme informácie či ide o stránku známej vedeckej inštitúcie alebo výskumnej agentúry alebo len o diskusné fóra typu jedna pani-pán povedal/a, ktoré sú plné útržkov a nedisponujú overenými informáciami, ale iba konšpiráciami, ktoré často vedú k dezinformáciám.[1] Čaplovič,M.:Falošné správy balamutia najmä tých, čo trávia veľa času na internete. Pravda.[online]. [31-08-2017]. Dostupné na: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/440163-falosne-spravy-balamutia-najma-tych-co-travia-vela-casu-na-internete/.